How to Eat Healthy on A Budget

Diet&Nutrition How To

I wanted to share with you some of my tips for being able to eat healthy, but on a budget because we don’t want to be out here destroying our bank account. Some of these tips are things that I’ve picked up along the way and other ones are ones that I picked up for my mom the budgeting extraordinaire. Now granted I don’t have to shop for an entire family of people, but these tips are still applicable. I’ve only lived in Australia, but from what I’ve experienced traveling and all that sort of thing. I’ll process for a healthier. Food aren’t completely unreasonable. I can’t say that’s the same everywhere in the world though some prices for fresh produce and fresh meats can be a little bit ridiculous. Now I’m the one who normally organizes getting the groceries and a meal prepping and everything for Mitch and myself. We are a couple little protein piglets, so I try to budget my way around, so that I can put more money into quality cuts of meats and quality protein sources. Then I try to save as much as possible everywhere else on the bill the way that you eat will affect how much you are spending on your grocery bill as well. Vegetarian and plant-based diets are often those which can be the cheapest. I feel like one of the most expensive boys is probably key to having done that like that was expensive.

  1. No Food Delivery App

We’re deleting those food delivery apps now. I’m not saying you have to get rid of them forever. I am saying though is if you get rid of them on those chances. Where you do decide you want to order something in it takes a lot longer to go through the process, so you have to re-download. You have to resign in reset up your location, so you’re going to be saving money from those delivery fees. Also if you are opting to cook more of your own meals, you know what all the ingredients are.

2. Stay Organized

This relates more to the fridge and the pantry side of things, so something that I like to do is go through and clean out my fridge in my pantry periodically like pull everything out, put it all back in. Weekly I also like to just check what I have this ensures that I’m not buying doubles of things.

3. Plan Your Meals

If you find that you ever spend each week just because you get indecisive. You don’t know what you want to have for dinner that night or you don’t know what you want for lunch the next day. Try planning out your meals because bulk meal can be made between two to four dollars per serve. I like to do this when I am meal prepping. It does of course depend on what ingredients you use as to what that final dollar amount will come down to, but try to pick ingredients that can be used in multiple meals, so that way you know your dry goods. Things like that can stretch further.

4. Eat Before Shopping

I feel like this is a really obvious point, so I just wanted to keep this one short and sweet. That is to make sure you eat a meal before you go and do your shopping because if you’re full you are likely to stick to your shopping list. If you don’t have time to have like a full proper sit-down meal, then make sure you drink a bottle of water or something like that, so you’re feeling satiated before you go down. Those aisles.

5. Market or Online

Look at the location where you shop. Maybe it’s for you. You get distracted when you’re going through all the aisles, so maybe shopping online might work for you or perhaps if you have markets. You can head down to markets and purchase some local produce for a bit cheaper. I often see things like pumpkin or sweet potato for less than two dollars per kilo, so if you want to stock up and get a lot of those goods for a little bit cheaper. You can shop around check out markets and things like that.

6. Buy in Season

Eating in season will not only give you nutritional variety, so that your body gets different micronutrients from the foods that you’re feeding it, but if you’re eating in season the fruit and veg that you pick up will generally be cheaper.

7. Buy Bulk

So here I’m talking about things like nuts dry goods. All of that sort of stuff they can typically be purchased in bulk to save you a fair bit of cash items that are dry good, so if we’re talking about oats rice. All of that sort of stuff, these will last a long time. Thus if you are able to purchase them in a larger packet like for example if you were to buy a five kilo bag of rice and rather than just like a little 500-gram bag of rice, you will end up saving money.

8. No Brand

Instead of looking at a line level on the shelves. If you flick down to the very bottom, you can see the things. That is no brand or home brand. Then typically it’s a lot cheaper like as an example that aluminum foil the brand name one was three dollars for ten meters, but the no brand one was one dollar for ten meters. Those kinds of products are typically very similar, so it’s same thing when it comes to your dry goods. If you’re looking for products go for the no brand names because you will save yourself some money.

9. Frozen Fruits and Vegetables

When a meal prepping, I really like to use frozen fruit and vegetables. Particularly if the meal is going to be heated back up, this way it’s only being cooked once instead of twice. Now frozen vegetables are typically snap frozen which means they do retain their nutrients. Frozen veg can also work out cheaper. You are less likely to let them go off in the fridge because they will last longer in your freezer.

10. Meal Prep

When it comes to meal prep by meal prepping and sorting out what groceries, you need before the week comes. You can save yourself money by making meals which are cheaper per serving, so you might want a meal prep entire meals or maybe you just want to do snacks. You can even just prep ingredients, so when you get home. We’ve got the ingredients ready to go. You can just chuck them in a frying pan and cook up your dinner super-fast.

11. Measure Portion

obscure a little tip, but measure your food because you might actually be having bigger portions than you thought. You were and this can come down to not only helping account your calories and your macros, but also save you some money, so they are measuring your portions correctly. Now on the left we have one cup and on the right is half a cup and if you look at those. It’s hardly distinguishable to the eye and so if you are measuring your portions, you’ll save yourself money by actually eating the correct portion sizes. Now I’m sure there are so many more tips that these are just the ones. I tend to stick to and I use quite frequently, so if you have any others that you find extremely useful and you incorporate into your shopping. Feel free to leave them in a comment below, but I hope you’re all well.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *